Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 75 € a máte dopravu ZADARMO
Novinky
05.06.2023
Dovolenka
Milí enkausťáci, informujeme Vás že v termíne od 5.6. do 18.6. sme na dovolenke. Máme síce teraz obmedzenú prevádzku a objednávky nebudeme chvíľu vy... čítať celé
15.12.2022
Vianočné darčekové poukazy
Vianoce sa rýchlo blížia a neviete čo z našej ponuky osloví vašich blízkych? Darčekový poukaz je skvelá myšlienka nakoľko sa dá využiť na nákup tovaru... čítať celé
09.12.2021
Zásielkovňa už aj u nás !
S radosťou oznamujeme NOVINKU: už aj my spolupracujeme so Zásielkovňou ! Určite tento náš krok oceníte najmä počas predvianočného zhonu. A obavu, že ... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Články
Veľkonočná inšpirácia
Blíži sa Veľká noc a s tým spojené tradičné úkony ako upratovanie, varenie, pečenie ale samozrejme aj príjemnejšie chvíle strávené tvorivou činnosťou ... čítať celé
Vianočná video inšpirácia
Video návody na vianočné pohľadnice čítať celé
Americké vosky: farby 2020
Kompletná škála enkaustických voskov amerického výrobcu R&F pre rok 2020 čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. 

Čo je to enkaustická farba?

Enkaustická farba je farba na základe vosku (zložená z včelieho vosku, živice a pigmentu), ktorá sa udržiava v tekutom stave na zahrievanej palete. Nanáša sa na pórovitý povrch a potom sa znovu zahrieva na roztavenie maľby. Slovo „enkaustika“ nemá nič spoločné so slovom „causic“, teda „leptavý“. Pochádza z gréckeho slova „enkaiein“, ktoré znamená vypaľovať a označuje proces tavenia farby.


Enkaustická farba je asi najkrajšia farba spomedzi všetkých maliarskych farieb a je rovnako všestranná, ako ktorékoľvek iné médium z 21. storočia. Môže sa leštiť na dosiahnutie vysokého lesku, vyrezávať, stierať, vrstviť, používať na koláž, namáčať, odlievať, modelovať, použiť na sochárske účely, použiť na tvorbu textúr a kombinovať s olejom. Okamžite chladne, takže neexistuje žiaden čas schnutia, a pritom je stále možné ju upravovať.


Enkaustická farba je tiež najvzácnejšou maliarskou farbou. Je to vďaka tomu, že včelí vosk neprepúšťa vlhkosť. Preto sa neznehodnotí, nezožltne ani nestmavne. Enkaustické maľby nie je potrebné lakovať ani chrániť lazúrou.
Enkaustická farba si nevyžaduje použitie riedidiel. Vďaka tomu je menší počet rizík ohrozenia zdravia.

Enkaustické farby potrebné na tvorbu diel Americkou technikou nájdete v našom obchode

Podklady pre enkaustické maľby

Čo je to podklad?

Podklad je štruktúra, na ktorú sa nanáša skupina farebných vrstiev alebo farebná vrstva.
Aké podklady sa odporúčajú?
Enkaustická farba sa používa najlepšie na pevnom povrchu, ktorý je odolný voči vstrebávaniu a teplote. Drevené podklady sú vynikajúcimi a stabilnými panelmi. Ľahký panel môže byť vyrobený z preglejky z okoumé, ktorá je na zadnej strane spevnená dreveným rámom a má hrúbku 0,6 cm. Ťažšie a pevnejšie panely sú vyrobené z preglejky hrubej 1,9 cm.
Napnuté plátno sa neodporúča. Pevná enkaustická maľba má tendenciu s postupom času na pružnejšom plátne popraskať, pretože plátno sa pri zmene teploty a vlhkosti ohýba. Ak sa vosk nanáša v hrubej vrstve, môže okrem toho spôsobiť, že sa v strede plátna vytvorí priehlbina.


Príklady dvojrozmerných podkladov

  • luan,
  • netemperovaný masonit,
  • preglejka,
  • ľubovoľný pevný materiál odolný voči absorpcii a teplote.
     

Príklady trojrozmerných podkladov

  • neglazovaná keramika,
  • sadra,
  • drevo,
  • socha,
  • papierovina,
  • ľubovoľný pevný materiál odolný voči absorpcii a teplote.
     
Médiá

Voskové maliarske médiá firmy R&F sú navrhnuté na používanie s enkaustickými farbami alebo samostatne.
Enkaustickým médiom je enkaustická farba bez pigmentu – čiže priesvitný vosk. Používa sa na nanášanie farieb a na vytvorenie transparentnosti. Je vyrobené zo 100 % včelieho vosku farmaceutickej kvality a damarovníkovej živice.
Médium sa tak ako farebné vosky nechá roztaviť v nádobke a nanáša sa na želaný povrch pomocou štetca.
Médiá sa v Americkej technike používajú ako veľký pomocníci pri vytváraní koláží, nakoľko majú väčšiu tuhosť ako Európske priesvitné vosky, a pomocou nich sa môže koláž vrstviť až do niekoľko centimetrov.
Jednotlivé rozriedené farby je možné vrstviť na seba navzájom alebo ich oddeliť vrstvami neriedeného média na vytvorenie nezvyčajných priesvitných efektov (bez potreby čakania na schnutie medzi jednotlivými vrstvami).
Matné farebné vosky používané priamo majú úplnú schopnosť prekrytia a žiarivé vrchné tóny. Matné aj priehľadné farby je možné riediť s enkaustickým médiom a dodať im tak viac priehľadnosti.
Pri nanášaní farieb je dôležité použiť enkaustické médium a nenanášať včelí vosk samostatne. Existujú na to dva dôvody:
1. udržiava pevnosť vrchnej vrstvy;
2. enkaustická maľba urobená len pomocou včelieho vosku vytvára pri nízkej teplote zákal, ktorý sa dá odstrániť len opakovaným zahriatím maľby. Damar pomáha predísť vzniku tohto zákalu.
Enkaustické médium firmy R&F je dostupné v tehličkách a v peletkách balené v sáčkoch.

Enkaustické základy

Termínom základ sa označuje povrch, ktorý je vopred pripravený na maľovanie. Základ sa nanáša na podložku alebo podklad, ktorý môže byť z dreva, dosky, natiahnutého plátna alebo iného materiálu. Vo všeobecnosti platí, že základy pre enkaustickú maľbu musia byť schopné absorbovať.
Ďalej nasledujú príklady, ako môžete pripraviť panely na enkaustickú maľbu jednoduchým a účinným spôsobom:


Enkaustické gesso značky R&F


Biely základ, ktorý možno natierať štetcom a ktorý schne na absorbujúci povrch pripravený na maľbu. Je to najjednoduchší a najrýchlejší spôsob prípravy bieleho základu pre enkaustickú maľbu. Enkaustický základ značky R&F funguje ako štandardné akrylové gesso, má však nižší podiel spojiva voči pevnému podkladu, vďaka čomu zostáva absorpcia vysoká.


Maľba bez základu
 

Môžete maľovať aj priamo na surové drevo. Vyberte si brezovú preglejku dobrej kvality a maľujte priamo na ňu. Breza absorbuje a je to hladký a nádherný podklad na maľovanie. Bude však na nej enkaustická maľba a preto niektorí maliari uprednostňujú vytváranie enkaustického maliarskeho základu nanesením vrstvy enkaustickej farby priamo na drevo a s maľbou pokračujú na tomto základe. Množstvo umelcov, ktorí takto pracujú, uprednostňuje vytvorenie základu z čistej alebo bielej enkaustickej farby, pretože výsledné farby tak vyniknú v plnom rozsahu. Nevýhodou tejto metódy je, že vyžaduje vysokú úroveň skúseností ovládania maľby, pretože vosk je citlivý na teplotu a počas vašej práce sa môže znovu roztopiť a meniť.


Papierové základy


Biely základ môžete vytvoriť aj nalepením papiera na akvarelový alebo grafický papier na podkladovú dosku. Čím ťažší je papier, tým je základ absorpčnejší. Nezabúdajte, že ľahké papiere vosk zmení na priehľadné, v dôsledku čoho bude podložka presvitať cez papier a tón podkladu bude tmavší. Možno tomu zabrániť nanesením náteru bielej akrylovej farby alebo enkaustického gessa značky R&F na holý panel. Nechajte ho vyschnúť pred nalepením papiera na jeho povrch. Biele základy sa vo všeobecnosti vyžadujú na dosiahnutie plnej farebnosti, možno však použiť ľubovoľný absorbujúci papier. Uprednostňujú sa vystužené alebo napnuté podklady, ktoré zabraňujú zvlneniu. Príprava:
Na najčistejšie zobrazenie použite kus papiera, ktorý je trochu väčší a natiahnite ho na celý stojan. Po úplnom zaschnutí lepidla sa vráťte a orežte papier ostrou čepeľou.
Použite tenký náter z akrylového média alebo archívne biele lepidlo a naneste ho na zadnú stranu papiera a prednú stranu panelu, potom ho pravidelne natrite v tenkej vrstve, pričom treba dbať na to, aby sa žiadne lepidlo nedostalo na povrch papiera (pri práci na fotografickom papieri odporúčame použiť matné médium, ako priľnavý materiál).
Potom, ako dosiahnutí rovnakých vrstiev na obidvoch povrchoch, položte panel na papier tak, aby sa vrstvy zlepili. Opatrne obráťte dosku s papierom naopak a jemným stieraním vytlačte všetky vzduchové bubliny, aby ste zabezpečili rovnomernú priľnavosť.
Zakryte povrch čistým listom voskového papiera a dosku s upevneným papierom nechajte cez noc zaťaženú, až kým nevyschne.
Ak nebudete mať podklad na panele vystužený alebo napnutý, je dobré naniesť na zadnú stranu panelu vrstvu akrylového média, aby ste zabránili zvlneniu.

Enkaustické tepelné nástroje

Nástroje na zohrievanie vosku

Ohrievacia doska sa používa na roztavenie farieb a ich udržanie v tekutom stave. Z archeologických nálezov a malieb na vázach sa zistilo, že grécki maliari možno zohrievali svoje farby v panviciach, v ktorých bolo horúce uhlie. Dnešné komerčné dosky sú buď z hliníkového plechu, ktorý sa nachádza nad horúcim elektrickou platničkou alebo sú to sklokeramicé ohrievacie dosky. Doska poskytuje aj platformu, na ktorej môžete mať nože a štetce v teplom stave a pripravené na použitie. Farby sa môžu rozpúšťať priamo na doske, alebo ich možno držať v samostatných nádobkách podobným plechovkám na jedlo alebo formičkám na muffiny.
Povrchová teplota dosky by mala byť približne 99 °C. Táto teplota umožňuje udržiavať farbu roztavenú a v tekutom stave. Ak chcete zistiť teplotu, použite teplomer na povrchu. Niektorí maliari majú svoje nádobky v kúpeli s horúcou vodou. Je to veľmi bezpečný spôsob na regulovanie teploty, farba je však pri ňom chladnejšia, takže pri nanášaní farby je potrebné dôslednejšie a starostlivejšie roztavenie.


Tepelné nástroje na nanášanie farby

Starovekí maliari používali štetce spolu so horúcimi kovovými stierkami, ktoré umožňovali nanášanie a modelovanie vosku. Množstvo stôp po použití štetcov a nástrojov je viditeľných aj na Fayumskych portrétoch. Dnes sa používajú tie isté nástroje v modernej podobe spolu s elektrickými nástrojmi.
Štetce sú základným nástrojom na nanášanie farby. Jednoducho sa s nimi pracuje a sú všestranné. Podobne, ako v prípade olejových farieb, majú štetce veľkú úlohu v úvodnej práci. Mäkšie štetce, ako napríklad štetce zo soboľa alebo štetce hake sú vhodné na lazúru a iné jemné formy nanášania. Mali by sa používať len štetce s prírodnými štetinami. Syntetické štetce sa roztopia.
Na čistenie štetcov držte na doske nádobu s rozpusteným sójovým voskom alebo parafínom. Vylejte určité množstvo na paletu a podľa potreby odstráňte farbu pomocou väčšieho množstva čistiaceho vosku. Výhodou sójového vosku pred parafínom je, že sójový vosk je možné zmyť mydlom a vodou a potom ho použiť na iné médiá.
Na čistenie enkaustických nástrojov nie je potrebné žiadne riedidlo. Vďaka tomu, že enkaustická farba nepoškodzuje štetec a vždy sa dá znovu roztopiť, štetce môžu byť okrem toho ponechané nevyčistené aj neurčito dlhý čas alebo ich možno kedykoľvek očistiť.


Nástroje na tavenie

Tepelné nástroje sa používajú na tavenie alebo modelovanie farby, ktorá bola nanesená. Zahrievajú vosk buď priamo, alebo nepriamo.

Nepriame metódy tavenia

Nástroje na nepriame tavenie sú najbežnejšími a najvšestrannejšími nástrojmi na zahrievanie. Patria medzi ne teplovzdušné pištole, propánové alebo butánové horáky a tepelné lampy. Teplovzdušné pištole by mali mať otvor horáka široký najviac 2,5 cm, voliteľnú reguláciu teploty a reguláciu rýchlosti prúdu vzduchu. Horáky by sa mali vyberať podľa veľkosti diela. Horák na crème brulée na malé diela a klampiarske horáky na väčšie diela. Do tepelných lámp by sa mali používať infračervené žiarovky a bakelitová zásuvka (alebo iná zásuvka odolná voči vysokej teplote).

Priame metódy tavenia

Nástroje na priame zohrievanie sú vhodné na tavenie, práce s textúrou a modelovanie farby. Elektrické enkaustické žehličky, stierky a enkaustické perá poskytujú nepretržité ohrievanie. Nástroje na sadru (niektoré z nich sa veľmi podobajú na grécke stierky), paleta a maliarske stierky je potrebné ohrievať na palete. Ich rôzne tvary im poskytujú väčšie možnosti techniky retušovania a ich tvary sú menej nemotorné a narába sa s nimi lepšie ako s elektrickými nástrojmi.
Nástroje, ktoré sa nezahrievajú, ako napríklad nože na vyrezávanie, žiletky, škrabky, rysovacie ihly, zubárske nástroje, nástroje na modelovanie sadry, nástroje na leptanie a odlievacie nástroje sa môžu použiť na zoškrabanie alebo vytvorenie výrazných tvarov.

Nanášanie farby

Starovekí maliari používali štetce spolu so horúcimi kovovými stierkami, ktoré umožňovali nanášanie a modelovanie vosku. Množstvo stôp po použití štetcov a nástrojov je viditeľných aj na Fayumských portrétoch. Dnes sa používajú tie isté nástroje v modernej podobe spolu s elektrickými nástrojmi.

Štetce sú základným nástrojom na nanášanie farby. Jednoducho sa s nimi pracuje a sú všestranné. Podobne, ako v prípade olejových farieb, majú štetce veľkú úlohu v úvodnej práci. Mäkšie štetce, ako napríklad štetce zo soboľa alebo štetce hake sú vhodné na lazúru a iné jemné formy nanášania. Mali by sa používať len štetce s prírodnými štetinami. Syntetické štetce sa roztopia.

Na čistenie štetcov držte na palete nádobu s rozpusteným sójovým voskom alebo parafínom. Vylejte určité množstvo na paletu a podľa potreby odstráňte farbu pomocou väčšieho množstva čistiaceho vosku. Výhodou sójového vosku pred parafínom je, že sójový vosk je možné zmyť mydlom a vodou a potom ho použiť na iné médiá.

Na čistenie enkaustických nástrojov nie je potrebné žiadne riedidlo. Vďaka tomu, že enkaustická farba nepoškodzuje štetec a vždy sa dá znovu roztopiť, štetce môžu byť okrem toho ponechané nevyčistené aj neurčito dlhý čas alebo ich možno kedykoľvek očistiť.

Bezpečnosť enkaustickej maľby

Enkaustická farba nevyžaduje použitie rozpúšťadiel a preto je práca s týmto médiom relatívne bezpečná.

Výpary

Pri primeranom vetraní a vhodnej pracovnej teplote (do 104 °C) je enkaustická farba bezpečná a netoxická. Práca s ventilátorom vedľa okna a zdrojom čerstvého vzduchu prúdiaceho z druhej časti ateliéru zvyčajne postačuje na primerané odvádzanie výparov. Vetranie je dôležité, pretože voskové výpary môžu dráždiť, spôsobovať bolesti hlavy, nevoľnosť a sťažené dýchanie. Nezabúdajte, že pri teplote nad 121 °C majú voskové výpary vyššiu koncentráciu a môžu byť preto toxické a zápalné. Varovnými známkami sú kyslý zápach a dymiaci vosk. Viac informácií o vetraní si prečítajte v našich technických údajoch o vetraní. 

Popáleniny

Nástroje na zohrievanie a horúci vosk môžu spôsobiť popáleniny kože. Na ochranu pred rozliatím noste zásteru. Ak nemáte drez, zabezpečte, aby ste v štúdiu mali vedro so studenou vodou. Ak ste sa popálili, okamžite ochlaďte popálené miesto ponorením popáleninej časti tela do studenej (nie však ľadovej) vody. Neolupujte vosk z kože. Zabráni, aby sa k popálenine dostal kyslík a pri olupovaní si okrem toho môžete odtrhnúť kožu. Ak nemáte súpravu na použitie pri popáleninách nechajte popáleninu ponorenú aspoň pol hodinu. Ak ju máte, môžete popáleninu po schladení zakryť obväzom. Ak je popálenina rozsiahla, vyhľadajte lekársku pomoc.

Pigment

Komerčne vyrábané enkaustické farby by mali mať označenie ASTM pre toxické látky. Je potrebné zabrániť požitiu farby vo všeobecnosti a najmä požitiu toxickej farby. Pred jedením si vyčistite ruky a nejedzte ani nepite v blízkosti svojho pracovného priestoru. Pokožka pigment neabsorbuje, ochranné krémy však môžu pomôcť, aby sa farba odstraňovala z rúk ľahšie. Označenie ASTM zabezpečuje, že určitý pigment je stabilný a pri pracovnej teplote sa nerozkladá ani nie je nestabilný.

Rozpúšťadlá

Rozpúšťadlá sú toxické. Po zohriatí sú rozpúšťadlá ešte toxickejšie. Pri enkaustickej maľbe sa vyhýbajte použitiu akýchkoľvek rozpúšťadiel.

Novinky z nášho blogu

Veľkonočná inšpirácia
Veľkonočná inšpirácia
Blíži sa Veľká noc a s tým spojené tradičné úkony ako upratovanie, varenie, pečenie ale samozrejme aj príjemnejšie chvíle strávené tvorivou činnosťou ... čítať celé
Vianočná video inšpirácia
Vianočná video inšpirácia
Video návody na vianočné pohľadnice čítať celé
Americké vosky: farby 2020
Americké vosky: farby 2020
Kompletná škála enkaustických voskov amerického výrobcu R&F pre rok 2020 čítať celé
Pigmentové tyčinky: farby 2020
Pigmentové tyčinky: farby 2020
Kompletná škála pigmentových tyčiniek amerického výrobcu R&F pre rok 2020 čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť.
Kde nás nájdete

Habrova 228

267 16 Vysoký Újezd

Česká republika

Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk