Môžete sa kedykoľvek odhlásiť.
- Úvod
- Techniky
- Americká technika
- Tajomstvá
Matné farby používané priamo majú úplnú schopnosť prekrytia a žiarivé vrchné tóny. Matné aj priehľadné farby je možné riediť s enkaustickým médiom a dodať im tak viac priehľadnosti.
Jednotlivé rozriedené farby je možné vrstviť na seba navzájom alebo ich oddeliť vrstvami neriedeného média na vytvorenie nezvyčajných priesvitných efektov (bez potreby čakania na schnutie medzi jednotlivými vrstvami).
Glazovanie je možné robiť výrazným riedením farby s médiom. Neexistuje žiadne technické nebezpečenstvo pridania veľkého množstva média do farby, ako v prípade pridania veľkého množstva oleja do olejovej farby. Tekutosť enkaustickej farby možno zvýšiť pridaním média alebo miernym zvýšením teploty.
Pre rôzne efekty povrchu je možné použiť rôzne stupne tavenia. Dobre roztavená farba bude dosahovať väčší lesk ako farba, ktorá nie je úplne roztavená.
Charakteristickou vlastnosťou enkaustickej farby je jej citlivosť na teplotu. Čím je farba teplejšia, tým hladší povrch dosiahnete. Čím je farba chladnejšia, tým výraznejšiu textúru dokážete vytvoriť.
Ak chcete vytvoriť hladkú vrstvu bez textúry, odporúča sa používať nádobku s farbou a enkaustickým médiom a mäkký štetec (štetce hake sú najlepšie). Nanášanie vosku v sekciách na malú plochu dosky jediným ťahom zabráni vytváraniu textúry, ktorá vzniká pri chladnutí vosku na povrchu. Na odstránenie prečnievajúcich okrajov môžete potom použiť žiletku.
Práca s chladnejším voskom alebo používanie viacerých náterov štetcom (najmä suchým štetcom) vedie k vytváraniu textúry. Na ochladenie farby znížte teplotu na palete alebo umiestnite farbu na okraj (stred dosky je teplejší) alebo ju úplne odstráňte z dosky. Pri chladnutí voskových farieb v nádobkách budete môcť vytvárať povrchy so stále výraznejšími štruktúrami na podklade. Stále však bude potrebné roztaviť povrchy s textúrou, aby ste zabezpečili ich stabilitu a zveličené textúry sa stanú krehkejšími. Nezabúdajte, že na dostatočne jemné roztavenie povrchov so štruktúrami sú potrebné určité zručnosti a správny nástroj na zohrievanie, aby počas tavenia nestratili svoju štruktúru.
Existuje množstvo nástrojov, ktoré sa môžu pri enkaustickej technike použiť na vytvorenie ostrých línií a hrán. Možno použiť škálu od sochárskych, hrnčiarskych a zubárskych nástrojov až po predmety na odlievanie a vlákno. Maskovacia páska sa môže použiť na zamaskovanie povrchov, ktorú možno premaľovať, a potom sa odtrhnúť preč na dosiahnutie línie.
Vopred vyrobené šablóny a ručne pripravené šablóny je možné používať na vosk a zatrieť ich na vytvorenie tvarov, dekoratívnych vzorov alebo štruktúr na povrchu enkaustickej maľby. Ďalším spôsobom, ako možno použiť enkaustickú farbu, je vyrezanie tvaru, ktorý sa potom vyplní voskom a vytvorí sa tak mozaikovitý efekt.