Novinky
15.12.2022
Vianočné darčekové poukazy
Vianoce sa rýchlo blížia a neviete čo z našej ponuky osloví vašich blízkych? Darčekový poukaz je skvelá myšlienka nakoľko sa dá využiť na nákup tovaru... čítať celé
09.12.2021
Zásielkovňa už aj u nás !
S radosťou oznamujeme NOVINKU: už aj my spolupracujeme so Zásielkovňou ! Určite tento náš krok oceníte najmä počas predvianočného zhonu. A obavu, že ... čítať celé
20.06.2020
ENKAUSTIKA ONLINE
Už pred zavedenými opatreniami som bola z mnohými  z vás dohodnutá na termínoch kurzu  a konzultáciách enkaustiky. Opatrenia žiaľ znemožnili cestovani... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Články
Veľkonočná inšpirácia
Blíži sa Veľká noc a s tým spojené tradičné úkony ako upratovanie, varenie, pečenie ale samozrejme aj príjemnejšie chvíle strávené tvorivou činnosťou ... čítať celé
Vianočná video inšpirácia
Video návody na vianočné pohľadnice čítať celé
Americké vosky: farby 2020
Kompletná škála enkaustických voskov amerického výrobcu R&F pre rok 2020 čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. 

Olej a vosk

Pri kombinácii olejových farieb s enkaustickými farbami je možné dosiahnuť nádherné efekty. Olej môže zabezpečiť lepšiu tekutosť enkaustickej farby, rozptýlenie farieb a pri niektorých technikách aj presnosť. Enkaustická farba dodá olejovej maľbe okamžitý čas schnutia, stlmené alebo lesklé povrchové efekty vosku a bohatšiu škálu textúr. Má však táto kombinácia spoľahlivú štruktúru? Môže to tak byť, je však dôležité pochopiť, v čom sa voskové a olejové farby navzájom podobajú a v čom sa líšia.

Vzťahy medzi olejom a voskom

Z chemického hľadiska sú olej s voskom príbuzní. Ak sa olej pridá do rozpusteného vosku, okamžite sa zmiešajú. V tejto zmesi je potrebné rovnováhu oleja a vosku potrebné vnímať ako spojité prostredie.

Jedným extrémom tohto spojitého prostredia je pridávanie vosku do olejovej farby na dosiahnutie väčšieho objemu, ale prevládajú tu vlastnosti a požiadavky oleja. Vrstva farby bude stále pružná, bude však potrebné, aby pred ustálením a predtým, než bude trvalá, prešla fázou schnutia. Samotný vosk v skutočnosti do určitej miery spomalí schnutie oleja, pretože sám nemá žiadne schopnosti schnutia.

Druhým extrémom tohto spojitého prostredia je pridávanie oleja do vosku a prevládať budú vlastnosti a požiadavky vosku. Olej však znižuje teplotu topenia vosku a znižuje jeho pevnosť. Umelci, ktorí si sami pripravujú enkaustické farby pridávajú tuby olejových farieb do vosku. Týmto spôsobom sa pigment rozriedi, v dôsledku čoho bude konečná vosková úprava tlmenejšia. Pokiaľ pridaného oleja nie je príliš veľa, vrstva farby zostane pevná a počas chladnutia sa bude stabilizovať a stane sa trvalou.

Je to nebezpečné pri archivácii pri miešaní zmesi olejovej a voskovej farby, ktorá bude blízko stredu tohto spojitého prostredia, inak povedané, ak bude množstvo olejovej a množstvo voskovej farby vyrovnané. V tomto bode sú lepiace a adhezívne vlastnosti vosku a oleja natoľko zhoršené, že vrstva, ktorú tvoria, bude veľmi nestabilná, pretože nedokáže ani uschnúť ani spevnieť.

Vosk v olejovej maľbe

Naše pigmentové tyčinky sú dobrým príkladom vosku v olejovej farbe. Keďže sú vo forme tyčiniek, môže sa zdať, že obsah vosku je vysoký. V skutočnosti však obsahujú len veľmi málo vosku – menej ako 15 % tyčinky tvorí vosk. Pri chladnutí si roztopený vosk zachováva svoju spojitosť, ktorú mal vo svojej tekutej forme a vytvára jednotnú štruktúru, ktorá v sebe viaže olej. Táto vosková štruktúra je však veľmi slabá a moment, kedy sa tyčinka poruší jej nanesením na povrch a vosková štruktúra sa rozruší a vstrebe sa do oleja. Ďalšia manipulácia s prstami, nožom alebo štetcom zmení jej konzistenciu na konzistenciu maslovitej olejovej farby.

Olej v enkaustickej maľbe

Existujú tri techniky, pri ktorých použitie oleja pridaného do enkaustickej farby vytvára rôzne efekty:

Naneste vrstvu enkaustického média na podklad a roztavte ju. Nástrojom urobte čiarovú kresbu do vosku. Rozotrite tubu olejovej farby alebo olejovú tyčinku na povrch a zotrite ju preč. Vytvoríte tak na povrchu ostrú vyrytú líniu a tón (v závislosti od toho, koľko farby zotriete). Roztopte povrch a obaľte tak olej. Rôzne metódy tavenia môžu vytvárať líniu, ktorá je veľmi presná alebo jemne rozptýlená. Potom sa môže naniesť ďalšia vrstva média a celý proces sa môže zopakovať. Maľba nanášaná vo vrstvách podobným spôsobom využíva prirodzenú opalizáciu vosku na dosiahnutie nezvyčajného hĺbkového vnemu.

Nanesenie enkaustickej farby na vlhkú olejovú farbu môže zvýšiť a obohatiť optické efekty oleja, najmä ak sa nanáša len zľahka. Pri dlhšom tavení sa môže olej rozptýliť do vosku. Ďalšie tavenie môže spôsobiť mierne oddelenie oleja od vosku, čím sa dosiahne nezvyčajný mramorový efekt. Enkaustická farba môže tiež dodať znaky textúry, ktoré sú ostrejšie, ako textúry získané zo zhustenej olejovej farby. Mali by sme však zdôrazniť dva body: a) olejová vrstva by mala byť v tom čase vlhká. Suchá olejová vrstva nie je dostatočným absorbentom na to, aby dobre udržala vosk. Je dôležité nezabúdať na to v prípade, že pracujete na natiahnutom plátne a nie na doske, pretože vosková vrstva je menej flexibilná ako olejová vrstva; b) vosk by mal byť roztavený, aby bolo možné vytvoriť okolo oleja obal. Ak nie je olej dostatočne obalený, zostane v samostatnej vrstve oddelenej od vzduchu, ktorá nikdy neuschne. Ak je olejová vrstva príliš hrubá, môže sa stať, že na maľbe zostanú mäkké škvrny.

Ak sa olejová farba nanáša na voskovú farbu a roztopí sa, môžete vytvoriť ešte výraznejšie efekty, ako v prípade, keď sa enkaustická farba používa na olejovej farbe. Olejová vrstva sa môže oddeliť a vytvoriť efekty puklín. Stupeň, do akého sa to prejaví, samozrejme stále závisí od intenzity roztavenia. Opäť je však potrebné vykonať určité roztavenie. Olejová vrstva, ktorá nie je roztopená do olejovej vrstvy, bude schnúť a do určitej miery priliehať na voskovú vrstvu. Mastnota vosku však môže v budúcnosti spôsobiť oddelenie vrstiev.

Tieto metódy len nahliadli pod povrch toho, čo skutočne ponúka táto vzrušujúca kombinácia materiálov. Experimentovanie s týmito dvomi médiami odhaľuje množstvo nepredvídaných efektov.

Tabuľka vzťahu medzi olejom a voskom

Plátkovanie a enkaustická farba

Plátkovanie je tradičnou technikou, ktorá sa používa v prípade enkaustickej farby. Živým príkladom sú diela, medzi ktoré patria portréty fajjúmskych múmií z 1. a2. storočia nášho letopočtu. S pružnými neprichytenými plátkami sa ťažko narába, ale takýmto pritlačením listu na voskový papier sa plátok do určitej miery prichytí a ľahšie sa s ním manipuluje.

Príprava plátkovania

Uistite sa, že vosková vrstva, na ktorú chcete nanášať plátky, bola dostatočne roztavená (približne 1/2 hodinu, aby bola lepkavá). Keďže plátok je taký tenký, odhaľuje tenkosť alebo textúru vosku pod ním, najprv sa presne rozhodnite pre povrch. Ak je voskový povrch príliš plochý a hladký, priliehajúci zlatý plátok bude žiarivejší a bude mať väčší odraz.

Metóda plátkovania

Plátok položte čelom nadol na povrch vosku a vtierajte ho čistou bavlnenou guľôčkou. Odstráňte papier alebo voskový papier a pritláčajte ho jedným smerom čistou bavlnenou guľôčkou. Dosiahnete tak, aby sa zlato lesklo a žiarilo. V tejto chvíli je už dostatočne pritlačený, môžete ho však potom zataviť do vosku, aby ste zabezpečili jeho vyššiu trvanlivosť. Pri použití tepelnej pištole má vosk pod ním tendenciu vlniť sa a list vyzerá vlnitý. Sálavé teplo (tepelná lampa) je jemnejším spôsobom, ako roztaviť povrch a zachovať jeho odraz.

Tipy na nanášanie plátkov

Tradičné spôsoby práce so zlatými plátkami sú vhodné: pri použití šablóny, pri orezávaní medzi listami voskového papiera, pri nanášaní na tradičné farby. Na oltárnych obrazoch v Taliansku a obrazoch Madony a dieťaťa sa často používali zlaté plátky na kadmiovej červenej svetlej, prírodnej siene, marsových farbách a alizarínovej červenej farbe. Pri nanášaní plátkov na tieto farby a ich následnom leštení s bavlnenou guľôčkou, je dosiahnutý výsledok nádherný, pričom tieto jednotlivé farby sú pomedzi plátky viditeľné.

Zlaté plátky na voskovom povrchu sú krehké v porovnaní so zlatými plátkami nanášanými tradičnými spôsobmi pomocou lakov alebo lepidiel (použitie lakov a lepidiel nie je kompatibilné s voskom, pretože môžu čiastočne rozpúšťať vosk, pričom znovu aktivujú jeho povrch). Ľahko sa poškriabe, takže si ich použitie naplánujte vopred. Škriabanie alebo rytie môže byť súčasťou diela (t. j. text a čiarovú kresbu zapracovať do zlata).

Plátok bude priliehať na olejovú maľbu.

Prenos obrazu

Prenos enkaustického obrazu je prenos tlačeného alebo nakresleného obrazu na vosk. Priľnavosť vosku umožňuje obrazom prenos obrazov. Nástroj na leštenie alebo lyžica sú jedinými nástrojmi, ktoré potrebujete na prenos do vosku (riedidlá, ktoré sa bežne používajú pri iných metódach prenosu, sú zbytočné).

Druhy obrázkov, ktoré je možné preniesť

Na vosk je možné previesť čiernobiele a farebné fotokópie a niektoré obrázky vytlačené počítačovou farbou a laserovou tlačou (pričom všetky možno zväčšiť alebo zmenšiť), prieklepový alebo grafitový papier, kresby grafitom, uhlíkom, pastelom alebo olejovými farbami, farebnú pásku na prenos alebo knižnú pásku na embosovanie, tlačené obrázky a obrázky prenesené na voskový papier.

Metóda prenosu obrazu

Najlepšou metódou na prenos obrazu je umiestniť tlač alebo kresbu lícom dole na hladký plochý povrch, ktorý sa roztaví za pol hodiny. Voskový povrch môže byť buď enkaustickým médiom alebo pigmentovou maľbou. Hladký povrch je najlepší, pretože povrch s textúrou nezachytí všetky detaily obrazu.

Použite leptací nástroj na leštenie a použite tlak, trite celú zadnú časť obrazu, pričom okraje budú prečnievať po celom obvode. Týmto spôsobom sa obraz prenesie z papiera na lepkavý vosk. Pri prenose z prieklepového papiera alebo kopírovacej pásky použite pero s okrúhlym hrotom (guľôčkovým hrotom). Niektoré kopírovacie zariadenia tlačia kópie, ktoré je ťažšie preniesť ako iné kópie (najlepšie kopírovacie zariadenia sú zariadenia, ktoré majú poškodené zahrievacie zariadenie alebo staršie zariadenia, ktoré majú menej permanentný toner, alebo nástroje, ktorých farba nepreniká do papiera).

Ak sa obraz neprenáša po pritláčaní, navlhčite zadnú časť papiera a pokračujte v pritláčaní. Ak sa papier prilepí, odtrhnite ho, straste zvyšnú vodu a jemne utrite alebo zrolujte papier. Malé množstvo papiera prilepeného na povrchu nie je prekážkou, pretože v ďalšom kroku sa vykonáva tavenie, pri ktorom sa akýkoľvek zvyšný papier stane priehľadným.

Malo by sa vykonať ľahké tavenie, aby vosk obalil prenášaný obraz. Nechajte povrch zachladnúť. Nezabúdajte, že obrázok bude jemný, pretože je blízko pri povrchu. Môžete ho tak nechať, alebo naň naniesť tenkú vrstvu média, aby nebol taký citlivý. Silné tavenie zapríčiní rozpad obrazu a môže zanechať zaujímavé efekty.

Akú životnosť má prenos obrazu?

Nezabúdajte, že určité farby a tonery nie je možné uchovávať. Ak je pre vás dôležitá možnosť uchovania, informujte sa v príslušnej spoločnosti, ktorá vyrába farby alebo tonery.

Novinky z nášho blogu

Veľkonočná inšpirácia
Veľkonočná inšpirácia
Blíži sa Veľká noc a s tým spojené tradičné úkony ako upratovanie, varenie, pečenie ale samozrejme aj príjemnejšie chvíle strávené tvorivou činnosťou ... čítať celé
Vianočná video inšpirácia
Vianočná video inšpirácia
Video návody na vianočné pohľadnice čítať celé
Americké vosky: farby 2020
Americké vosky: farby 2020
Kompletná škála enkaustických voskov amerického výrobcu R&F pre rok 2020 čítať celé
Pigmentové tyčinky: farby 2020
Pigmentové tyčinky: farby 2020
Kompletná škála pigmentových tyčiniek amerického výrobcu R&F pre rok 2020 čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť.
Kde nás nájdete

Habrova 228

267 16 Vysoký Újezd

Česká republika

Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk