Novinky
15.12.2022
Vianočné darčekové poukazy
Vianoce sa rýchlo blížia a neviete čo z našej ponuky osloví vašich blízkych? Darčekový poukaz je skvelá myšlienka nakoľko sa dá využiť na nákup tovaru... čítať celé
09.12.2021
Zásielkovňa už aj u nás !
S radosťou oznamujeme NOVINKU: už aj my spolupracujeme so Zásielkovňou ! Určite tento náš krok oceníte najmä počas predvianočného zhonu. A obavu, že ... čítať celé
20.06.2020
ENKAUSTIKA ONLINE
Už pred zavedenými opatreniami som bola z mnohými  z vás dohodnutá na termínoch kurzu  a konzultáciách enkaustiky. Opatrenia žiaľ znemožnili cestovani... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Články
Veľkonočná inšpirácia
Blíži sa Veľká noc a s tým spojené tradičné úkony ako upratovanie, varenie, pečenie ale samozrejme aj príjemnejšie chvíle strávené tvorivou činnosťou ... čítať celé
Vianočná video inšpirácia
Video návody na vianočné pohľadnice čítať celé
Americké vosky: farby 2020
Kompletná škála enkaustických voskov amerického výrobcu R&F pre rok 2020 čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. 

  1. Úvod
  2. Články
  3. Technika maľovania
  4. Kraslice – vajíčka zdobené voskom

Kraslice – vajíčka zdobené voskom

Ozdobené škrupiny vajíčok, tzv. kraslice, ako výsledok jedného z druhov ľudového výtvarného umenia, sú v posledných rokoch predmetom záujmu a lákajú domácich majstrov ako aj remeselníkov ľudovej kultúry po celom Slovensku.

 

Bez pochýb sú Vám známe batikované, vyškrabované, leptané, slamou oblepované či odrôtované kraslice alebo kraslice ozdobené reliéfne voskom.

Jednou z najstarších technik je tzv. voskovaná kraslica, kde na zafarbené vajíčko sa nanáša horúci vosk dvojfarebný alebo viacfarebný, ktorý vytvára vzor.

 


Kraslice sa môžu zavesiť na farebné stuhy, aby sa mohli zavesiť ako ozdoba. Na vytvorenie voskových kraslíc sa používajú slepačie, kačacie a husacie vajíčka.Tradícia obdarovávania šibačov a polievačov počas sviatkov Veľkej noci maľovanými vajíčkami má najmä medzi Slovanmi dávne korene. Kraslice boli v minulosti symbolom jari, nového života prebúdzajúceho sa prvého ročného obdobia, tepla a svetla, ale aj sily a ochrany jeho majiteľov. Pani Anna Chlupová vo svojej publikácii nazvanej "Kraslice" (vydal ÚĽUV v roku 2003) uvádza, že na Slovensku sa zachovalo najviac spôsobov ich ozdobovania. Techniky ozdobovania kraslíc sú rôzne.

 

Na našej webovej stránke sa však zameriame na zdobenie voskom.Voskované kraslice sú dnes často spájané s perforovaním alebo madeirovaním. Ide o tie krásne obdivované kraslice, ktoré sú ako čipka, ktorá vzniká vŕtačkou zo škrupiny, do ktorej sú  vyvŕtané ozdobné otvory. Samotné voskovanie na madeirovanej kraslici treba robiť jemnou špendlíkovou hlavičkou. Od jej veľkosti totiž závisí "šírka" vzoru vytváraného nanášaným voskom.Ten kto sa vŕtaniu vajíčkových škrupín obáva, je tu aj jednoduchší spôsob. Použitím enkaustikého pera, sa vajíčka zdobia veľmi jednoducho a rýchlo.

Postup je nasledovný:

 

Vajíčko vyfúkneme.

malovanie kraslic malovanie kraslic malovanie kraslic malovanie kraslic malovanie kraslic

Škrupinku dôkladne umyjeme a utrieme tak, aby na ňom nezostali stopy po mastnote

malovanie kraslic malovanie kraslic

Zamýšľaný vzor si môžeme vopred zakresliť na vajíčko

malovanie kraslic malovanie kraslic malovanie kraslic

Na vajíčko nanášame vosk nasledovným spôsobom: rozohriate enkaustické pero s hrotovým nástavcom, „namočíme“ do farebného vosku, a nanášame vosk na vajíčkovú škrupinu

malovanie kraslic malovanie kraslic malovanie kraslic malovanie kraslic

Ak chcete môžete najprv naniesť aj podkladovú farbu – najlepšie ak je akrilová – a až po zaschnutí podkladovej farby nanášať voskové ornamenty.

Na koniec odporúčame vajíčko preleštiť bavlnenou handričkou a potrieť akrilovým lakom alebo prestriekať lakom na vlasy, aby chránili voskový povrch.

malovanie kraslic malovanie kraslic

Vajíčka nemusia byť klasické škrupinové, ale môžu byť aj vyrezávané z dreva, alebo vyrobené z keramiky, skla dokonca aj plastové. Pri drevených a keramických vajíčkach odporúčame naniesť najprv akrilový podklad lebo tieto materiály sú savé a tak by ste mohli stratiť veľa vosku.

Motívy tradičné aj netradičné pre Vašu inšpiráciu nájdete TU.

Prajeme príjemnú zábavu.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť.
Kde nás nájdete

Habrova 228

267 16 Vysoký Újezd

Česká republika

Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk