Novinky
20.06.2020
ENKAUSTIKA ONLINE
Už pred zavedenými opatreniami som bola z mnohými  z vás dohodnutá na termínoch kurzu  a konzultáciách enkaustiky. Opatrenia žiaľ znemožnili cestovani... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Články
Vianočná video inšpirácia
Video návody na vianočné pohľadnice čítať celé
Americké vosky: farby 2020
Kompletná škála enkaustických voskov amerického výrobcu R&F pre rok 2020 čítať celé
Pigmentové tyčinky: farby 2020
Kompletná škála pigmentových tyčiniek amerického výrobcu R&F pre rok 2020 čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. 

  1. Úvod
  2. Články
  3. Kurzy
  4. Enkaustika ako arteterapia I.
24.11.2013
Kurzy

Enkaustika ako arteterapia I.

Čo je arteterapia?

Každý z nás sa narodí so všetkými schopnosťami. Už malé dieťa sa prejavuje rečou, začne sa spontánne hýbať pri zvuku hudby, hmká si melódie,  a v neposlednom rade keď má v ruke ceruzku začne kresliť. Či už  vplyvom blízkeho okolia alebo životných okolností niektoré z týchto schopností dieťa stráca, inými slovami sa zablokuje. Určite ste už od mnohých dospelých počuli, ja neviem spievať, ja neviem tancovať, kresliť... Pri tom, možno niekto pri nás v detstve utrúsil poznámku pri našom speve, nechápavo krútil hlavou nad našou kresbou alebo sa vysmial našim tanečným kreáciám a my sme sa vtedy zablokovali a tú činnosť sme už radšej nerobili, aby sme sa vyhli podobným negatívnym skúsenostiam...
Úlohou arteterapie, je pomôcť tieto bloky spoznať a odstrániť, aby sme sa mohli znovu prejavovať spôsobom, ktorý nám bol daný "do vienka".


Čo je enkaustika?

Enkaustika je  umenie staré ako ľudstvo samo. Je to umenie zo živým materiálom - včelím voskom. Do včelieho vosku sa pridajú farebné pigmenty a iné ingrediencie. Takto pripravený vosk, sa nahreje s tepelným nástrojom a nanáša sa na rôzne podklady od nesavých povrchov ako vysokolesklý papier až po savé podklady ako drevodoska.

Ako funguje enkaustika v arteterapii?

Keď dospelý ktorý tvrdí, že nevie kresliť alebo maľovať, chytí do ruky ceruzku či štetec, naozaj nič nevytvorí, lebo jeho mozog si to spojí s udalosťou v minulosti kedy sa mu stala bolestná vec, napr.: ceruzka = výsmech.
Vďaka jedinečným tepelným nástrojom, sa enkaustike darí odstrániť bloky, a tak umožniť mnohým znovu spoznať svoju kreatívnu stránku. Tvar tepelného nástroja spôsobí mozgu chaos, a kým dospelý spraví prvé ťahy, už naň vplývajú úžasné farby, a tvorba s nimi umožní znovu objaviť v sebe kreativitu. Reakcie pri prvých ťahoch: "jééj" "to je krásne", "ja to viem", "och tie farby", "aj ja to chcem vyskúšať..." a mnohé iné.
Prvý dotyk s enkaustikou je zvyčajne keď sa ako tepelný nástroj používa žehlička. Práve tento atypický tvar tepelného nástroja zaručí, že mozog si neutvorí žiadne spojenie s udalosťou v minulosti, a nevie na to reagovať. Takto si "oklamaný" mozog nevytvorí blok, a jeden zistí že je kreatívny, že sa vie vyjadrovať skrz tvorivú činnosť. Živé farby, a proces tvorby stuhnutia a znovu ohrievania farieb, vplývajú na vnútorný stav človeka a začína sa uzdravujúci proces.

Veľa krát sa stane, že dospelí, sa po čase znovu začnú kreatívne prejavovať, že chcú napredovať v tvorbe ďalej a začnú sa venovať maľovaniu serióznejšie, pomaly prejdú zo žehličky na iné tepelné nástroje, štetce, špachtle a iné výtvarné techniky. Na niektorých takéto odblokovanie zapôsobí tak, že sa stávajú spontánnejší, začnú sa menej zajakávať, stavajú sa tvorivejšími. Pozitívne prejavy sa niekedy ukážu v priebehu pár dní, niekedy sa však pri hlbších blokoch, prejavia po dlhšom čase.

Skúsenosť s enkaustikou pri deťoch je až neuveriteľné ukľudnenie, nadšenie počas tvorby, nenásytnosť v kombinovaní farieb. A keďže pri enkaustike deti nemusia čakať že niečo musí zaschnúť, majú okamžitý výsledok, sú spokojnejšie.

Enkaustika je veľmi účinná aj ako doplňujúca technika k ostatným arteterapeutickým  technikám. Mnohí arteterapeuti používajú enkaustiku ako úvodnú techniku pri prvom stretnutí s klientom....

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť.
Kde nás nájdete

Habrova 228

267 16 Vysoký Újezd

Česká republika

 

Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk